Idź do treści strony
OBO
17.04.2018 14:50

Mieszkańcy budują miasto

Oficjalnie rozpoczęła się VI edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Podobnie, jak przed rokiem, na realizację najlepszych zadań jest ponad 3,7 mln złotych.

- Wiele osób nie miało świadomości, że to my wszyscy jesteśmy samorządem - mówił podczas środowej (11 kwietnia) konferencji prasowej Bartłomiej Głuszak z Federacji Organizacji Socjalnych FOSa. - Dzięki temu przedsięwzięciu ta wiedza się zwiększa. Coraz więcej osób chce aktywnie wpływać na to, co dzieje się w mieście.

I właśnie budżet obywatelski jest doskonałym przykładem zaangażowania mieszkańców. To oni wymyślają, przygotowują koncepcje, zachęcają innych do włączenia się w akcję. W dotychczasowych pięciu edycjach do realizacji wybrano 145 projektów łącznej wartości ok. 13 mln złotych.

- Stwórzmy miasto naszych marzeń - apeluje prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Zachęcam do decydowania o tym, na co zostanie wydana część pieniędzy z miejskiego budżetu. Jeśli tylko jest taka możliwość, staramy się wspierać najlepsze pomysły dodatkowym, zewnętrznym finansowaniem.

Tak było m.in. w przypadku Parku Jakubowo, którego pierwszy etap rewitalizacji rozpoczęty został z pieniędzy zapisanych w OBO, a teraz coraz bliżej końca jest już drugi etap prac. Wśród zrealizowanych zadań są m.in. ścianka wspinaczkowa, huśtawka dla niepełnosprawnych, Galeria Starego Olsztyna, Rap Festiwal i pumptrack.

- Ważną rolą jest teraz kampania informacyjno-edukacyjna - przyznaje przewodnicząca Zespołu Koordynującego VI edycji OBO, Ewa Zakrzewska. - Przy okazji wielu wydarzeń, które odbywać będą się w mieście, będziemy opowiadać o budżecie obywatelskim, zachęcać do przygotowywania projektów i do głosowania.

Na wnioski mieszkańców będziemy czekać do 15 maja. Może je zgłosić każdy mieszkaniec Olsztyna, który ukończył 15. rok życia oraz organizacja pozarządowa z siedzibą na terenie Olsztyna. Choć jest możliwość składania wniosków w tradycyjnej, papierowej formie, to zachęcamy do robienia tego elektronicznie poprzez stronę Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Tam też harmonogram oraz zasady tegorocznej akcji.

[VI edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego]

<- Wstecz do: Lista
Pogoda
Czyste niebo 14°C
Częściowe zachmurzenie 24°C