Mieszkańcy ustalą budżet.
Pozyskaliśmy pieniądze na stworzenie narzędzi informatycznych, które pomogą naszym mieszkańcom zapoznać się z budową i zarządzaniem miejskim budżetem – poinformował Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Dotacja Unii Europejskiej umożliwi także unowocześnienie Platformy Konsultacji Społecznych.
Zarząd Województwa Warmińsko – Mazurskiego, jako instytucja zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Warmia i Mazury na lata 2007- 2013 dokonał wyboru projektów do dofinansowania. W ramach tego konkursu wybrany został projekt zgłoszony przez Biuro Komunikacji Społecznej: „Platforma konsultacji społecznych miasta Olsztyna” o wartości 176 590 zł (kwota dofinansowania 148 401,50 zł)
Celem głównym projektu jest wzrost świadomości mieszkańców Olsztyna na temat zasad prowadzenia konsultacji społecznych i tworzenia budżetu miasta oraz stworzenie narzędzia umożliwiającego grupom społecznym Olsztyna konsultacje społeczne z zakresu tematyki związanej z planowaniem budżetu. Narzędzia, które stworzymy będą także pomocne w promocji idei budżetu obywatelskiego. Włączanie mieszkańców do spraw związanych z finansowaniem miasta może spowodować zwiększenie poziomu partycypacji i wiedzy o mieście – uzupełnia prezydent. Jesteśmy w trakcie realizacji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2014, mamy pierwsze doświadczenia i już wiemy, że potrzebujemy szerokiej działalności promocyjno-edukacyjnej. – informuje Bartosz Kamiński z Biura Komunikacji Społecznej - Przygotowywaliśmy się długo do tego projektu, szukaliśmy rozwiązań polskich i europejskich – dodaje.
Więcej o projekcie:
W wyniku realizacji projektu zostanie stworzona nowocześniejsza Platforma Konsultacji Społecznych, która przy wykorzystaniu dostępnych technologii pozwoli na usprawnienie systemu prowadzenia konsultacji społecznych w Internecie. Portal będzie wykonany w oparciu o system CMS (system zarządzania treścią), który pozwoli w łatwy i szybki sposób zamieścić informacje o konsultacjach społecznych na stronie oraz umożliwi mieszkańcom Olsztyna łatwe pozyskanie informacji nie tylko na temat trwających obecnie konsultacji, ale również tych już zakończonych czy dopiero planowanych. Będzie można również zobaczyć, którego miejsca np. dzielnicy, dotyczą konsultacje.
Użytkownik będzie miał możliwość zapoznać się w jednym miejscu z informacją na interesujący go temat konsultacji, znaleźć dokumenty z nim związane, odsłuchać nagrania
z konsultacji bądź obejrzeć film jeśli taki będzie dostępny. Będzie miał również możliwość
w łatwy i szybki sposób poruszać się po forum konsultacji społecznych. Strona będzie również dostępna w wersji mobilnej.
Nowe funkcjonalności, które pojawią się na Platformie można nazwać „grą”, dzięki której sprawdzimy na co wydawane są publiczne pieniądze oraz będziemy mogli stworzyć „swój” budżet miasta. Platforma będzie złożona z trzech elementów „mój budżet”, „suwak budżetu”, „portfel miasta”.
1. „Suwak budżetowy” – narzędzie będzie pozwalało na przejrzyste pokazywanie wydatkowania środków z budżetu miasta i ukazania jakie oddziaływanie na mieszkańców Olsztyna ma alokacja wydatków na poszczególne zadania gminy. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi mieszkaniec będzie mógł dokonać próby stworzenia własnej wersji budżetu. Takie narzędzie jest doskonałą formą edukacji mieszkańców, jak również wstępem do rozmów na temat budżetu partycypacyjnego.
Funkcjonalności narzędzia:
- możliwość zapoznania się z budową budżetu miasta
- możliwość przesuwania środków z jednego zadania gminy na inne
- użytkownik podejmując decyzję o przesunięcie środków uzyska jednocześnie informację na temat wpływu podjętej decyzji na rzeczywiste funkcjonowanie miasta poprzez wskazanie pozytywnych i negatywnych jej skutków
- stały podgląd wysokości salda tworzonego budżetu
- możliwość dodania nowego zadania do budżetu
- możliwość wydrukowania stworzonego budżetu, zapisania go do PDF oraz przesłania go do Urzędu Miasta
2. „Portfel miasta” – czyli na co wydajemy publiczne pieniądze – część portalu informująca ile kosztuje życie miasta np. bilet komunikacji, fragment drogi, stojak rowerowy, utrzymanie dziecka w przedszkolu, posadzenie drzewa, odśnieżanie i inne aspekty z życia miasta.
Powyższe informacje zostaną zaprezentowane w sposób obrazowy, umożliwiający przyjazne zaprezentowanie jednostkowych kosztów np. poszczególnych elementów infrastruktury, usług komunalnych. Wprowadzenie tej funkcjonalności pozwoli na przeprowadzenie akcji edukacyjnej o zasadach wydatkowania pieniędzy publicznych oraz strukturze przychodów. Porównanie do tytułowego portfela ma budzić skojarzenia z własnym portfelem i domowym budżetem. Ułatwi to identyfikację z tym złożonym zagadnieniem i zrozumienie podstawowych zasad funkcjonowania budżetu miasta
3. „Mój budżet” – narzędzie do planowania budżetu, działające na zasadach gry symulacyjnej, dające możliwość przeprowadzenia konsultacji społecznych związanych z podziałem wskazanych środków na poszczególne działania wybrane przez uczestników konsultacji. Dzięki wykorzystaniu tego narzędzia mieszkańcy będą mogli aktywnie uczestniczyć w określeniu zadań, które powinny być zrealizowane w ramach wskazanego budżetu. Stworzenie tego narzędzia będzie wstępem do przygotowania budżetu obywatelskiego, dzięki któremu mieszkańcy będą mieli większy wpływ na kształtowanie wydatków miejskich co podniesie poziom identyfikacji ze wspólnotą samorządową.
Powróć do archiwum