Nowa edycja OBO
Zapraszam do udziału w kolejnej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym przedsięwzięciu staramy się ograniczyć do minimum udział samorządu a wszelkie ustalenia i działania przekazać mieszkańcom. Oczywiście oferujemy wszelką pomoc administracyjną ale rdzeń OBO, czyli co, gdzie i za ile pozostawiamy mieszkańcom. Czerwiec będzie miesiącem pisania i składania wniosków.
- Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
Cieszę się, że zdecydowaliśmy się na wprowadzenie w Olsztynie budżetu obywatelskiego, czy jak kto woli - partycypacyjnego. Na jego zalety należy patrzeć z wielu stron. Z pewnością najważniejszą jest jego funkcja miastotwórcza, wzbogacająca gminę o nowe obiekty, urządzenia czy infrastrukturę drogową. Miasto i jego mieszkańcy mają wiele potrzeb i pieniądze z budżetu partycypacyjnego pozwalają, przynajmniej częściowo je zaspokoić.
Dla mnie najważniejszą jest funkcja integrująca budżetu obywatelskiego. Partycypacja - czyli po prostu udział - to olbrzymi kapitał integracji mieszkańców, zarówno wokół projektowania zamierzeń, jak i późniejszych starań o ich zakwalifikowanie do realizacji. Prace nad budżetem sprawiają, że więcej rozmawiamy i przekonujemy się nawzajem, co do ważności spraw miasta czy osiedla. W finale tego procesu staramy się rzeczowo przedstawić i przekonać innych do naszych racji. To wszystko buduje naszą społeczność i wzmacnia relacje międzyludzkie. Dodatkowym, bardzo ważnym elementem tego procesu jest diagnoza potrzeb oraz oczekiwań materialnych i społecznych mieszkańców Olsztyna.
Ważnym aspektem każdego budżetu obywatelskiego jest edukacja. Aby przedstawić wiarygodny projekt musimy zrozumieć, jak funkcjonuje samorząd, a zwłaszcza jego budżet oraz jakie są mu przynależne zadania. To prowadzi do konfrontacji naszych oczekiwania z samorządową rzeczywistością i są to często trudne, ale zawsze bardzo pożyteczne lekcje.
Podstawą wszelkich działań związanych z budżetem partycypacyjnym jest zaufanie. To fundament budowania wszystkich relacji. Jeśli chcemy działać w imię wspólnego dobra, jakim jest Olsztyn, to musimy sobie zaufać. Zaufanie to spoiwo działań obywatelskich. Musimy wierzyć, że pozostali uczestnicy życia społecznego też działają w dobrej wierze; musimy się zaufania uczyć i zdobywać je u innych.
Olsztyński Budżet Obywatelski jest do tego dobrym poligonem, więc gorąco zachęcam mieszkańców do udziału w tej społecznej batalii.
Powróć do archiwum