Idź do treści strony
OBO
05.11.2019 14:00

OBO 2020 rozstrzygnięty!

OBO 2020, ogłoszenie wyników

Znamy zwycięzców najnowszej edycji Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Propozycje z największym poparciem będą realizowane w następnym roku.

Wyniki tych oryginalnych konsultacji zostały przedstawione podczas wtorkowej (5 listopada) konferencji prasowej. Autorzy najlepszych propozycji nie kryli radości z osiągniętego rezultatu.

- Bardzo dziękuję wszystkim za aktywność - mówił prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - Zarządzanie naszym budżetem nie jest łatwe. Ale to doskonale, że mieszkańcy tak licznie włączyli się w to przedsięwzięcie. Przed nami trudy realizacji, ale mamy nadzieję na dobrą współpracę z wnioskodawcami i pomysłodawcami.

Olsztynianie w tym roku wybierali spośród 118 projektów, które przeszły ocenę formalną i merytoryczną. Można było wskazać po trzy zadania z puli miejskiej i trzy z osiedlowej. Wśród zadań obejmujących całe miasto bezkonkurencyjna okazała się propozycja budowy siedzisk klubowych z 460 miejscami oraz boksu na biuro zawodów na stadionie przy ul. Gietkowskiej. Projekt zdobył niemal cztery tys. głosów (ponad 10,6 tys. punktów).

- Udowodniliśmy, że rugbyści to jedna wielka rodzina - mówi Henryk Pach z Warmińsko-Mazurskiego Okręgowego Związku Rugby. - Zarażamy ludzi optymizmem, ochotą do pracy i są tego efekty. Wynik głosowania jest dla nas ogromnym świętem, ale mam też świadomość, że zostaliśmy obdarzeni ogromnym zaufaniem. Na stadionie trwają teraz prace związane z budową nowego ogrodzenia, wkrótce ruszą roboty dotyczące boiska. To cały czas jest stadion miejski, zapraszamy wszystkich do odwiedzin.

Do realizacji spośród projektów miejskich skierowanych zostało łącznie 10 projektów. Aż 31 pomysłów zostanie zrealizowanych w przypadku zadań osiedlowych. Największym powodzeniem spośród wszystkich cieszyło się to dotyczące Skateparku Jaroty. Na ten projekt zagłosowało 1879, przyznając w sumie 4701 punktów.

- Regulamin tegorocznego głosowania wynikał z doświadczań poprzednich sześciu edycji OBO - wyjaśniał przewodniczący Zespołu Koordynującego OBO 2020, Paweł Szczur. - To właśnie mieszkańcy zabiegali o to, by można było wskazywać kilka projektów. Trzeba przyznać, że mieszkańcy są bardziej zainteresowani realizacjami osiedlowymi, niż miejskimi. To właśnie te projekty zyskiwały najwięcej głosów.

Podczas dwutygodniowego głosowania w październiku oddanych zostało niemal 56,7 tys. głosów. Ważnych było 53,5 tys. z nich.

W Olsztyńskim Budżecie Obywatelskim 2020 na realizację zwycięskich projektów przeznaczone zostało 6,4 mln złotych.

[zwycięskie projekty miejskie] [zwycięskie projekty osiedlowe] [lista wszystkich projektów wraz z wynikami] [galeria zdjęć]

Powróć do archiwum
Pogoda
Czyste niebo 12°C
Czyste niebo 21°C